Téma sociální izolace u dětí (během doby Covidové)

01.04.2021

Psychické problémy související s jakoukoli izolací, nejen tou covidovou, asi není potřeba dlouho představovat. Strach, pocity osamocení, nejistota, nuda...

Téma sociální izolace u dětí jsme probrali s pracovnicemi Vigvamu - organizace, která se orientuje na problémy dětí i dospělých související se ztrátou blízké osoby a vyrovnání se s ní. Pořádá také kurzy a přednášky, a to nejen pro jednotlivce, ale i pro školy.

Během přednášky jsme se bavili o člověku, který se skládá ze čtyř dimenzí: biologické, psychologické, sociální a spirituální. Téma ztráty a izolace se dotýká všech těchto dimenzí - jakým způsobem, to se dozvíte v dnešním článku.

Biologická dimenze

Do biologické dimenze řadíme fyziologické potřeby těla, rytmus života, pohyb, odpočinek...

V době Covidové je naše fyzické bytí velmi omezené. Dětem chybí kroužky, jak výtvarné nebo hudební, tak zejména ty pohybové. Je omezený i školní systém, výuka probíhá nepravidelně. To nepříznivě ovlivňuje denní režim. I vlivem nedostatku pohybu dochází k narušení spánkového cyklu, děti jsou málo unavené a nemají kde vybít energii - může docházet k nárůstu problémového chování.

Co s tím? Plánovat. Organizovat výlety, připravit si pro děti bojovku nebo výzvu, kterou by během výletu mohly plnit. Populární je teď například hledání nebo rozmisťování malovaných kamínků, případně už delší dobu známý geocashing. 

Stresové situace spojené se smrtí a izolací vyvolávají v dětech potřeby vyšší fyzické náklonnosti. Poskytujte tedy dětem více pohlazení, po výletu si navzájem namasírujte nohy nebo den zakončete rodinným piknikem. 

Psychologická dimenze

Psychologická dimenze zahrnuje veškeré duševní pochody, tedy myšlení, vnímání, ale hlavně emoce a prožívání. Prožívání je v dnešních dnech nepřiměřeně zatížené negativními zážitky. Je proto potřeba psychickému zdraví věnovat více pozornosti, než jsme byli zvyklí. Bavte se s dětmi otevřeně, věnujte jim vědomou pozornost a aktivně naslouchejte tomu, co vám chtějí říct. Pokud je z něčeho smutné, projevte o špatnou situaci zájem a vyzvěte ho, aby vám povědělo, jak se cítí, ujistěte ho, že jste tady pro něj a že s vámi může cokoli sdílet.
V dnešním oline světě se emoce prožívají a sdílí velmi těžko, natož teď, když jsou sociální kontakty omezené na úplné minimum. Nevznikají situace, kdy by dítě mohlo propuknout v hysterický smích nebo pláč, nemůže se vykřičet, nemá s kým sdílet lítost nebo radost. Nevstupujte tedy do prožívání dítěte, neutišujte jeho bezmocné stavy slovy "Velcí kluci / velké holky nebrečí". Rovněž situace dítětem vnímané jako tragické nezlehčujte a nesrovnávejte je s dobou, kdy "bylo hůř". Tragédie je zkrátka tragédie, pro každého je tento pojem velmi subjektivní.
Snažte se dítě orientovat na budoucnost. Na co se těší, až to všechno skončí? Co by s vámi rádo podniklo? Kam by se chtělo podívat?

Sociální dimenze

K dětství neoddělitelně patří potřeba někam zapadnout, mít svou partu, udržovat vztahy nejen se svými vrstevníky, ale také se širší rodinou. Spousta těchto kontaktů je teď na nějakou dobu přerušena, a tak je nutné nahradit je alternativními způsoby vztahů. Navrhněte dětem, aby svým kamarádům posílali dopisy místo cvakání na fejsbucích. Zároveň jim ale nezakazujte "pobyt na internetu" a nevyčítejte jim, že "pořád hrajou střílečky". Hra je důležitou součástí dětství a ve chvíli, kdy není možné, aby děti řádily venku, musíme jim dopřát alespoň tu v online prostředí. Samozřejmě můžete namítat, že si s dětmi přece mají hrát rodiče. To rozhodně ano, nicméně ti nejsou schopni plnohodnotně nahradit dětský svět, nejsou schopni dětského uvažování, dospělácká realita je moc komplikovaná a do hry často přináší problémy, se kterými se dítě neumí vypořádat.
Stesk například po prarodičích se opět snažte přeměnit na těšení se. Plánujte s dítětem, kam s babičkou bude moct zajít, až bude všechno jako dříve. Vymyslete nějakou hru, kterou si spolu budou moct zahrát. Malujte obrázky a vytvářejte, aby mělo co ukazovat, až se zase uvidí.

Spirituální dimenze

V Česku se obecně tato dimenze příliš neřeší, občas se stává, že se i zesměšňuje. Češi jsou pragmatičtí, málokdy se ptají po smyslu světa, života, osudu... Stačí nám vědět, že věci nějaké jsou a nějaké budou. Obecně jsme poměrně chladní, rozumově založení a víra nám nic neříká. Děti jsou na tom ale jinak.
Podle Viktora Frankla dokáže člověk lépe čelit životním výzvám, pokud má něco, v čem vidí smysl a naději. Proto je důležité vytvářet si hodnoty a držet se jich, protože co tě nezabije, to tě posílí. Je hodnotou vašeho dítěte mít na vysvědčení samé jedničky a zrovna dostalo pětku z biologie? Proberte s ním, v čem mu tato situace byla prospěšná. Odhalila nějaké nedostatky v přípravě na písemku? Neseděly mu otázky? Byly v testu pojmy, které nikdy neslyšelo?
Podobně důležité jsou i rituály. Pokud dítěti kvůli Covidu zemřel někdo blízký, vytvořte s ním jakýsi vzpomínkový rituál, třeba že dotyčnému každou sobotu půjdete na hrob zapálit svíčku, nebo že si o něm budete povídat, že si prohlédnete fotky... a dodržujte ho. Sdílejte s dítětem jeho ztrátu, dejte mu najevo, že i vy jste kvůli tomu smutní a že je to v pořádku.
Rozvíjejte spolu vděčnost. Co hezkého se vám dnes stalo? Co nového jste se naučili? Co vám udělalo radost?
Spiritualita souvisí také s životní energií, která se pojí s již zmíněnými hodnotami. Hodnoty tvoří pomyslné kyblíky energie, které se náročnými nebo nepříjemnými činnostmi vyprazdňují a příjemnými a zábavnými činnostmi doplňují. Zjistěte, co vám energii dobíjí - sport, tvorba, hudba, vzdělávání? A co vám ji zbytečně vybíjí - vztahové nesrovnalosti, hádky, nespokojenost kvůli věcem, na kterých se dá pracovat?

Závěrem

Je možné že tento článek vám přinesl více otázek než odpovědí. A to taky občas není na škodu. Zastavit se v dnešním světě na místě, ohlédnout se za svým životem a promyslet, jestli je má cesta přínosná a jestli tudy opravdu chci kráčet, může být užitečné. Udělejte to i vy a prozkoumejte všechny dimenze své existence, popřemýšlejte, co pro sebe můžete udělat, aby vám bylo zase o něco lépe.

© 2020 Psychologie včera dnes a zítra. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky