Konference Psychočas: Dítě - o něm pro něj

05.04.2021

O víkendu proběhla informacemi nabitá konference s názvem Dítě - o něm, pro něj, pořádaná Psychočasem.

Hned na začátku musím smeknout před organizátory. Konference se konala v online prostředí, ale ne v ledajakém. Pořadatelé si připravili speciální svět, ve kterém jste se mohli stát pirátem, lordem, robotem, nebo třeba kostrou, a procházet se po údolí plném workshopů, přednášek a infopanelů, nebo si odpočinout, prohlídnout si nějaký ten časopis nebo se dozvědět nejžhavější novinky ze světa psychologie.

Vybrat si v tak bohatém programu nebylo jednoduché, přednášky se konaly na dvou pódiích a účastnit jste se mohli i workshopů, rovněž ve dvou sálech. Témata byla opravdu rozmanitá, ať už se zajímáte o psychologii pedagogickou, klinickou, sociální, obecnou, rodinnou, vývojovou, dětskou, nebo snad neuropsychologii, případně o seberozvoj, našli byste si to své.

Co a kdo je Psychočas?

Psychočas je Psychologická česká asociace studentů, která vznikla teprve před nedávnem v Olomouci. Zprostředkovávají konference, přednášky a kurzy pro všechny studenty, zájemce o studium nebo i laiky, které psychologická témata prostě baví. Organizují také Letní trenérskou školu nebo Kurz krizové intervence. Jejich pobočky najdete v Ostravě, Olomouci, Brně, Českých Budějovicích a v Praze. Pro studenty psychologie nabízí možnost členství, a to jak pasivního, tak aktivního, kdy se můžete účastnit příprav různých projektů, třeba i takové konference.

Všechny potřebné informace a aktuality najdete na jejich Facebooku, kam také můžete posílat otázky všeho druhu, odpověď dostanete opravdu na cokoli! :)

O čem se přednášelo?

Na úvodní stránce konference se můžete dočíst, že letos bohužel probíhá v online prostředí. Sama za sebe však mohu říct bohudík! Díky koronavirové krizi jsem se mohla účastnit nespočtu webinářů a přednášek, které by mi byly normálně kvůli vzdálenosti zapovězeny. Konference Psychočasu pro mě byla skvělou zkušeností a myslím, že stejné nadšení sdílí spousta z nás, kteří se díky online provedení mohli účastnit.

Konference probíhala na dvou pódiích a ve dvou workshopových sálech doslova od rána do večera. Přednášky trvaly vždy půl hodiny až hodinu. Po každé následovala krátká diskuze, během kterých jsem byla příjemně překvapená ochotou hostů - spousta z nich nám na sebe dala kontakt, protože k některým tématům bylo opravdu hodně dotazů.

Bohužel workshopy posoudit nemůžu. Počet účastníků byl omezený a ve chvíli spuštění přihlašování se o místa strhl boj. Nicméně přednášek jsem absolvovala hodně.
A na jaká témata se můžete časem těšit i tady?
- Ovlivnitelnost a sociabilita u předškolních dětí
- Aplikovaná behaviorální analýza a její využití u dětí s PAS
- Školsky (ne)úspěšné dítě: od diagnózy po prevenci
- Neuro-vývojové vady aneb od psychopatologie k psychickému růstu
- Vliv digitálních technologií na děti předškolního věku
- Emoční a sociální inteligence ve škole
- Šance dětem: Příběh Zity
- Využití pohádek v klinicko-psychologické praxi
- Práce s dětským traumatizovaným dítětem z pohledu neurobiologie
- Rodičovství osob s duševní poruchou
- Zohledňování potenciálu a rozvoj silných stránek dítěte ve výchově a vzdělávání
- Vliv výchovného a terapeutického působení na zdravý vývoj dětského mozku
- Šance dětem: S Radkinem Honzákem o "pronájmech dělohy"
- Rodičovství osob s duševní poruchou

Jak vidíte, všechna témata se týkala dětí, ale i přesto se prolínala napříč všemožnými odvětvími psychologie. Kompletní program si můžete prohlédnout zde a případně nabrat inspiraci, kudy se ve svém (samo)studiu vydat dál.

Na stránkách konference si můžete prohlédnout i medailonky jednotlivých přednášejících. Kdybych měla vybrat tři top odborníky, kteří mě zaujali nejen přednáškou, ale i při pozdějším průzkumu jejich praxe, jmenovala bych Jakuba Majetneho - předsedu spolu Naše rovnováha a klinického psychologa v ambulanci Psychologie Těšín; Moniku Stehlíkovou - terapeutku, která se specializuje na nadání a nadané děti a nabízí kurzy humanistické psychoterapie; a Natalju Monski - specialistku přes dětské vývojové poradenství, která rovněž pořádá kurzy a semináře, převážně na téma rozvoje.

Závěrem

Konference Dítě - o něm, pro něj podle mě byla přínosná, i kdybyste si měli jenom prohlédnout program a přečíst si, kdo bude přednášet, což koneckonců můžete stále udělat. Každá přednáška mě přiměla googlit a zjišťovat si o tématu více, diskuze na konci byly velmi podnětné a přednášející byli zvoleni opravdu dobře. Nemám co vytknout, hodnotila bych 11 body z 10. :)

Jestli se Psychočas rozhodne podobnou konferenci organizovat příští rok znovu, nebudu váhat a rozhodně se zúčastním, i kdybych si měla udělat výlet do Olomouce!

© 2020 Psychologie včera dnes a zítra. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky